Erikoisnäyte DNA-testiin



- Heti varastosta yli 20 kpl
- Heti varastosta yli 20 kpl
Voit tilata erkoisnäytteen jollekin testiin osallistuvalle henkilölle tai pelkän erikoisnäytteen jolloin saat näytteestä DNA-profiilin.
Mikäli poskisolukkonäytteen ottaminen ei ole mahdollista, voidaan testi yrittää tehdä muunkinlaisesta näytteestä. Erikoisemman näytteen käyttö tuo lisäkustannuksia testille. Yhden näytteen hinta koskee yhden henkilön yhtä näytettä, ei kaikkien testattavien.Suosittelemme ensisijaisesti sylkinäytteen ottamista aina kun se vain on mahdollista. Erikoisnäytteitä käyttäessä on epävarmaa, saadaanko niistä riittävästi DNA-näytettä testin tekemistä varten. Mitä tuoreempi näyte on, sitä parempi on todennäköisyys saada siitä DNA-näyte. Kaikki näytteet tulee säilöä puhtaassa ja kuivassa paikassa, esim. kirjekuoressa. Näin näytteet voivat säilyä hyvinä pitkään. Näytteitä ei tule missään nimessä säilöä suljetussa muovipussissa (esim. Minigrip).
Näytteet jakautuvat kahteen eri ryhmään.
-A-näyte, Luokka I, DNA:n irroittaminen luusta tai hampaasta. Näytteeksi voi toimittaa hammas tai luu. Emme suosittele näytteeksi maitohammasta, ne eivät yleensä sisällä riittävää määrää DNA:ta.
-B-näyte, Luokka II, Muut materiaalit kuin hammas tai luu. DNA:n saaminen näistä näytteistä riippuu näytteen laadusta.
Näyte voi olla esimerkiksi:
Veritahra paperilla: Laastari tai nenäliina/talouspaperi.
Kynnet: Tarvitaan 5-10 kynnen palaa.
Diabeetikon testiliuskat: 5-6 käytettyä liuskaa.
Korvavaikku: 2 pumpulipuikkoa, joilla korvia on puhdistettu.
Siemennestetahra kankaalla: Näytteen alue tulee merkitä kankaalla/paperilla.
Hiuksia juurineen: Vähintään 7-10 hiusta juurineen. Leikattu hius ei käy näytteeksi.
Tupakan tumppi: Riippuu näytteen kunnosta.
Purukumi: Sokeriton.
Kondomi: Riippuu säilytyksestä ja iästä, saadaanko riittävää näytettä. Näyte voidaan ottaa pumpulipuikolla kondomin sisältä.
Tamponi/terveysside: Pakkaa näytepussiin kokonaisena.
Emme palauta tämän tuotteen hintaa, mikäli näytteestä ei saada käytettävää DNA:ta. Suosittelemme yhteydenottoa asiakaspalveluumme ennen näytteen tilausta, jotta voimme varmistaa näytetyypin sekä sen lähetysohjeet.